Wbrew pozorom na grafice powyżej nie widzimy budynków ZEROemisyjnych. Widzimy budynki „w przerysowaniu”, które wypromieniowują masy energii na zewnątrz. W 2028 roku mają zajść w związku z tym duże zmiany.
W lutym 2023 roku Komisja Europejska przyjęła nowelizację dyrektywy, która wprowadza nowe wymagania dotyczące budynków w Unii Europejskiej.
Zgodnie z tymi zmianami, wszystkie nowe budynki, zarówno mieszkalne, jak i użyteczności publicznej, muszą być ZEROemisyjne. W praktyce oznacza to, że od 2028 roku wszystkie nowe budynki będą musiały spełniać surowe standardy dotyczące emisji gazów cieplarnianych.
Dyrektywa budynkowa wprowadza również inne terminy i wymagania. Na przykład, od 2028 roku będzie obowiązek montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach nowych budynków. Od 2026 roku wszystkie nowe budynki publiczne, a od 2028 roku wszystkie pozostałe nowe budynki mają być zeroemisyjne. Ponadto, najpóźniej do 2035 roku (lub do 2040 roku, w zależności od decyzji Komisji Europejskiej) powinno się zaprzestać używania paliw kopalnych do ogrzewania budynków nowych i modernizowanych.Dyrektywa budynkowa ma na celu modernizację budynków w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania domów i produkcji ciepłej wody, ograniczenia zużycia energii elektrycznej oraz emisji dwutlenku węgla. Jest to również krok w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej Unii Europejskiej i uniezależnienia się od paliw kopalnych.
W przypadku planowania budowy, już teraz warto powierzyć opracowanie projektu, pracowni architektonicznej Ecocube, która specjalizuje się w projektowaniu budynków energooszczędnych. Wszystko po to aby wybudowany obiekt znacząco nie odbiegał od przyszłych standardów energetycznych i aby stanowił wartość w przypadku ewentualnej przyszłej odsprzedaży.