Dom odporny na huragany

Od jakiegoś czasu nad Europą w sezonie letnim szaleją huragany, które są przyczyną zarówno chaosu komunikacyjnego, jak i licznych zniszczeń materialnych. W Stanach Zjednoczonych Ameryki pomimo wiążącego się z tym niebezpieczeństwem, ludzie często budują domy na terenach narażonych na oddziaływanie groźnych zjawisk pogodowych. Projektanci z pracowni 10 Design potraktowali ten fakt jako natchnienie do tworzenia nowych wizjonerskich projektów. Tak powstał Tornado Proof House – dom odporny na huragan.

Projekt nie doczekał się realizacji, ale mimo wszystko jest bardzo ciekawy. W przypadku zagrożenia tornadem masywne hydrauliczne ramię może opuszczać moduł mieszkalny pod ziemię. Mechanizm działa automatycznie – położenie domu zależy od siły wiatru i ogólnego stanu pogody.

Tu można zobaczyć krótki film prezentujący zasadę działania mechanizmu.

Półprzezroczysta powłoka, którą pokryte są moduły mieszkalne, zapewnia dostęp światła słonecznego. Dodatkowo cała konstrukcja wyposażona jest w kolektory słoneczne i specjalny system, który (dzięki wykorzystaniu powłok fotokatalitycznych) przerabia zanieczyszczenia z powierzchni domu na paliwo do obsługi podnośnika hydraulicznego.

Projekt domu powstał na potrzeby mieszkańców środkowych stanów USA, którzy najczęściej narażeni są na występowanie huraganów. Czy moglibyśmy wykorzystać go w Polsce? Chyba nie – nasze plany zagospodarowania przestrzennego nie zostawiają pola dla tak wizjonerskiej architektury.