Fasada wentylowana w budownictwie pasywnym

W ścianie dwuwarstwowej, w której zastosowaliśmy wełnę skalną oraz wykończenie np. z drewna lub płyt elewacyjnych stosuje się konsole. Na konsolach przytwierdzonych do muru mocujemy listwy do których mocujemy zewnętrzną powłokę ściany – załóżmy, że będą to panele elewacyjne np. drewnopodobne. Listwy przewodzą zimno, które przechodzi na konsole a następnie na ścianę wychładzając ją. W budynkach energooszczędnych i pasywnych stosujemy specjalne konsole aluminiowe które wyposażone są w przekładkę termoizolacyjną, która utrudnia przenikanie zimna w stronę ściany lub konsole stalowe z perforacją.

Na rysunku A mamy widoczną tradycyjną konsolę aluminiową o gr. 4mm. Niebieską strzałką symbolicznie pokazaliśmy ilość zimna jaka dochodzi przez konsolę do ściany wychładzając ją. Przewodność cieplna Lambda dla aluminium wynosi ok 200 W/mK więc jest to dużo.

Na rysunku B pokazaliśmy również konsole aluminiową o gr. 4mm ale wyposażoną w przekładkę termiczną. Symboliczna strzałka w kolorze niebieskim pokazuje nam ile zimna dochodzi do ściany przy zastosowaniu takiego rozwiązania.

Na rysunku C zastosowaliśmy konsolę ze stali nierdzewnej o pomniejszonej grubości w stosunku do konsoli aluminiowej czyli 3mm. Stal ma mniejszą przewodność cieplną niż aluminium i wynosi  13-17 W/mK. Pomniejszona grubość profila i mniejsza przewodność cieplna materiału już daje dobre efekty. Jeżeli dodamy do tego specjalną perforację w konsoli, zimno będzie miało jeszcze dłuższą drogę do przebycia. Niebieska strzałka symbolicznie pokazuje nam ile zimna dojdzie przy takim rozwiązaniu do ściany.