Nie warto wycinać drzew liściastych

Mało osób o tym wie. Potrzebujemy więcej energii do schłodzenia budynku w okresie letnim niż energii potrzebnej do ogrzewania budynku w okresie zimowym.

Latem drzewa liściaste rosnące od strony południowej budynku w naturalny sposób ochronią elewację i wnętrza przed nadmiernym przegrzewaniem się. W okresie jesienno zimowym drzewa po zrzuceniu liści udostępnią nam dopływ promieniowania słonecznego, które ogrzeje wnętrza pomieszczeń. Zaoszczędzimy w ten sposób na kosztach ogrzewania budynku.

Drzewa żyją na ziemi od ok. 150 mln lat. To znacznie dłużej niż żyjący homo-sapiens. Drzewa iglaste są starsze od drzew liściastych . Żyjąc naturalnie bez ingerencji człowieka, budują podziemną sieć komunikacji przez którą przekazują sobie istotne informacje i ostrzeżenia. Do dnia dzisiejszego tajemnicą jest, w jaki sposób woda z gruntu transportowana jest w górę drzewa. Chrońmy zatem te tajemnicze organizmy i czerpmy z tego najwięcej korzyści, także w trakcie planowania terenu wokół naszej przyszłej inwestycji.