ZAKUP LOKALU MIESZKALNEGO NA PODDASZU ODREMONTOWANEGO BUDYNKU – „TERMICZNE” KONSEKWENCJE

Często na rynku pojawia się okazja, kupna mieszkania na poddaszu w odremontowanym budynku. Potencjalnego nabywcę kusi wizja posiadania „nowego” mieszkania zakupionego w bardzo korzystnej cenie. Przyszły lokator nabywa nieruchomość nie wiedząc jakie mogą być tego konsekwencje.

Na wstępie musimy wiedzieć że, „remont” jest tylko odtworzeniem poprzedniego stanu i tu nie trzeba wykonywać przegród budowlanych według najnowszych przepisów. Jeżeli budynek powstał kilkadziesiąt lat temu to nie możemy spodziewać się, że przegrody budowlane będą spełniać przyzwoite standardy termoizolacyjne. Reasumując wykonawca w trakcie wykonywania remontu mógł zastosować podstawowe materiały i najtańsze materiały. Skutkiem tego będzie odczuwalny dyskomfort termiczny w okresie zimowym i letnim.

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać przed zakupem takiego mieszkania jest zapoznanie się z projektem wykonawczym remontu. Jeżeli sami nie będziemy w stanie odczytać projektu, powinniśmy zaczerpnąć opinii eksperta. Szczególną uwagę należy zwrócić na grubości izolacji termicznej w dachu oraz parametry zastosowanych okien połaciowych, jeżeli takie występują na poddaszu.

Często zdarza się, że wykonawca w trakcie remontu stosuje tanie materiały izolacyjne i o podstawowej grubości 15cm, oraz najtańsze okna na rynku o słabych parametrach w zakresie U(w).

Grubość średniej jakości  izolacji dachu  powinna być na poziomie 30-34 cm w budynkach energooszczędnych przy zastosowaniu dobrych produktów. Minimum 20-25cm w innych budynkach. Lambda takich izolacji powinna być na poziomie 0,035W/mK lub lepszym.

Przykładowo przy zastosowaniu 15 cm izolacji o Lambda=0,04W/mK w zimie będzie zimno a w lecie gorąco. Dokładając do tego okna połaciowe od strony południowej, które zapewne nie będą spełniać parametrów przeciwsłonecznych – w lecie będzie bardzo gorąco na poddaszu. Dlatego powinniśmy sprawdzić jakie szyby zastosował wykonawca z jakim parametrem factor (g) ? I jaki jest parametr Uw zastosowanych okien?

Ważna jest również  izolacja ścian zewnętrznych. Należy również poprosić wykonawcę o przedstawienie dokumentacji technicznej.

Bez dokładnych danych o zastosowanych materiałach – ryzyko dyskomfortu w mieszkaniu będzie wysokie.

Często zdarza się, że wykonawca robót remontowych nie będzie mógł precyzyjnie odpowiedzieć na nasze pytania odnośnie nabywanej inwestycji.

Musimy wiedzieć, że jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków to przed remontem wykonawca musiał złożyć projekt budowlany a co za tym idzie dokumentacje techniczną. Posiada więc dokumentację techniczną, którą możemy przejrzeć.

Jeżeli budynek nie jest w rejestrze zabytków to wykonawca mógł zgłosić tylko roboty budowlane polegające na przeprowadzeniu remontu. Tutaj wydobycie szczegółowych informacji będzie trudniejsze.

Jeżeli sprawdzimy dokumentację i parametry budynku okażą się zadowalające, to z czystym sumieniem będziemy mogli nabyć lokal. Jeżeli okaże się, że parametry zastosowanych przegród są niewystarczające, to znając słabsze strony inwestycji będziemy mogli negocjować z developerem i zażądać np. rolet przeciwsłonecznych mocowanych na zewnętrznej stronie okien połaciowych i dołożenie izolacji od strony dachu od wnętrza. Dobrej izolacji (czyli na tyle cienkiej aby nie zaniżać wysokości kondygnacji) – najlepiej pianka PU.

Zakup lokalu w odremontowanym budynku nie należy do łatwych spraw. Wiedząc na co zwrócić uwagę i sprawdzając dokumentację oraz realizację, łatwiej będzie nam podjąć właściwe decyzje.